Niedoceniona funkcja excela – generuj funkcję weźdanetabeli

Patrząc na osoby, które pracują w Excelu, rzadko w ich zestawieniu pojawia się funkcja generuj funkcję weźdanetabeli, a przecież możliwości jej są nieocenione. Warto ją zastosować przy tworzeniu interaktywnych raportów, czy po prostu wyselekcjonowania konkretnej informacji z tabeli przestawnej.

Jak generować funkcję wezdanetabeli?

Najpierw musimy stworzyć na podstawie danych tabele przestawną, upewnić się że mamy włączone generowania automatyczne tej funkcji. Warto zapoznać się również z funkcją przesuniecie.

Zaczynamy!

Zakładam że wiesz jak tworzyć tabele przestawne, wiec ten krok pominę, jeśli nie, możesz skorzystać z tego pliku, w którym jest już gotowa tabela przestawna.
Tabela przestawna pokazuje miesięczne wydatki podzielone na kategorie budżetu domowego.

Sprawdźmy czy mamy włączoną opcję Generuj funkcję WeźDaneTabeli, musimy stać kursorem na tabeli przestawnej, przechodzimy do zakładki Analiza, odnajdujemy ikonę z opisem Tabela przestawna, klikamy i z dostępnej listy wybieramy Opcje klikając na małą strzłke. Pojawia się na samym dole listy funkcja Generuj funkcję WeźDaneTabeli. Jeśli przy tej funkcji jest zaznaczony ptaszek, to oznacza że funkcja jest włączona. Wygląda to tak jak na poniższym screenie.

generuj funkcję weźdanetabeli

Skopiujmy nagłówek tabeli do wiersza 12-stego, a w komórce C13 wpisujemy = i zaznzaczamy komórkę C5

generuj funkcję weźdanetabeli
Pierwszym argumentem tej funkcji jest pole danych, nas interesuje kwota. Kolejnym argumentem jest wskazanie tabeli przestawnej, tu wystarczy wskazać adres w obrębie tabeli przestawnej, domyślnie jest to pierwsza komórka naszej tabeli przestawnej $A$3.
Kolejne pola w formule są to parametry, które możemy dynamicznie zmieniać wskazując komórkę którą będziemy modyfikować.
Zmodyfikujmy naszą formułę tak, aby reagowała na wartość w komórce A13 w której będziemy zmieniać datę. Wprowadźmy w A13 datę „2018-01-01”. Teraz zmodyfikujmy formułę, stajemy na komórce C13 i zaznaczamy obszar w pasku formuł.

wpisujemy w zaznaczony zakres adres naszej daty $A13


Formuła będzie dynamicznie wyświetlać wyniki dla wybranego miesiąca, zmieniając miesiąc w komórce A13.

Kolejny parametr w naszje formule to kat1 (kategoria), należy postąpić tak jak zrobliśmy to z datą.
Podmieniamy słowo „dzieci” na adres C12.
Pozostało nam skopiować formułę do pozostałych komórek i cieszyć się wynikiem.
Jeśli pojawił Ci się błąd sprawdź czy masz dobrze zadolarowane adresy komórek: $A13 i C$12 w komórce C13.

Modyfikując komórkę A13 na listę, mamy już ciekawy efekt zmiany wartości w poszczególnych kategoriach w zależności od wybranej daty.

 

Przykład poniżej do ściągnięcia

WezDaneTabeli.xls

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *